Примусова праця: як розпізнати й уникнути

07.03.2023 12:12

Європейські країни продовжують підтримувати громадян України, що змушені були залишити країну у зв’язку із повномасштабним вторгненням російської федерації. З цією метою розроблені спеціальні інформаційні матеріали українською мовою для біженців з України, які можуть їм допомогти у пошуку роботи та ознайомлять із основними правилами працевлаштування у відповідній країні, а також містять корисні контакти та телефони екстрених служб.

Корисні посилання для українців, що перебувають закордоном
(натисніть на назву країни для переходу за посиланням)

Болгарія  Естонія  Латвія  Литва  Молдова  Німеччина  Норвегія  Польща  Словаччина  Хорватія  Чехія

З початку воєнних дій близько 7,7 мільйона українців були змушені покинути домівки й переїхати в інші регіони України. Якщо це про вас і ви в пошуках нової роботи, дізнайтеся, як не стати жертвою примусової праці.

Конвенція МОП про примусову чи обов'язкову працю №29 визначає примусову працю як будь-яку роботу чи службу, яку вимагають від якої-небудь особи під загрозою покарання і для якої ця особа не запропонувала добровільно своїх послуг.

Більше про ознаки примусової праці та поради, як її уникнути, дізнайтеся з буклета Проєкту МОП «На шляху до безпечної, здорової та задекларованої праці в Україні», що фінансується Європейським Союзом.

Відмовляйтеся від роботи, якщо мають місце:

• психологічний тиск і маніпуляції;
  • переказ коштів авансом за надання послуг із працевлаштування;
  • неофіційне працевлаштування;
  • постійний нагляд, контроль із боку роботодавця;
  • відмова показати реєстраційні документи;
  • стислий строк надання згоди на роботу;
  • завищена обіцяна заробітна плата;
  • зміна умов праці в останній момент;
  • вимога віддати комусь паспорт;
  • договір із незрозумілими умовами праці;
  • компенсація «понесених» роботодавцем витрат із першої заробітної платні.

Дотримуйтеся правил, щоб мінімізувати ризики примусової праці:

• тримайтеся групами;
  • не сідайте до незнайомих автомобілів поодинці;
  • запишіть номерні знаки авто, котрим їдете, і перешліть знайомим;
  • не віддавайте документи посереднику з працевлаштування, роботодавцю, іншим невідомим особам;
  • зробіть копії важливих документів. Відправте близьким разом із нещодавно зробленою фотокарткою;
  • не погоджуйся на неофіційну роботу;
  • переконайтеся, що вам зрозумілі умови працевлаштування: обов’язки, робочий графік, розмір заробітної плати, медичне й соціальне страхування, відпустка й вихідні;
  • перед підписанням угоди проконсультуйтеся з юристом;
  • залиште рідним докладну інформацію про місцеперебування та розкажіть про подробиці роботи. Підтримуйте постійний зв’язок із ними, відразу повідомляйте про зміну місцеперебування;
  • у підозрілих ситуаціях зверніться до поліції.

Маєте сумніви щодо запропонованої роботи та/або стали жертвою примусової праці? Звертайтеся за консультацією:

Урядова гаряча лінія з протидії торгівлі людьми тел.: 1547

Національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації (Ла Страда Україна)

тел.: 116 123(з мобільного)

тел.: 0 800 500 335(з мобільного або стаціонарного)

Національна гаряча лінія з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів

тел.: 527(з мобільного)

тел.: 0 800 505 501(з мобільного або стаціонарного)

Сервіс з пошуку роботи для українців у ЄС

Методичні рекомендації