• Пошук по сайту
  • Пошук по документах

Електромагнітне випромінювання

Практично неможливо уявити наше життя без мікрохвильових печей, телевізорів, комп'ютерів та стільникового зв'язку. Однак всі ці прилади створюють електромагнітне поле. Часто воно продовжує існувати, хоча джерело вже вимкнене. 
Найбільш чутливі до електромагнітних випромінювань в організмі людини ендокринна, статева, імунна і нервова системи. У людини може ослабнути імунітет, погіршитися пам'ять, знижуватися статева активність. Під час вагітності – можливий негативний вплив на розвиток плода. Постійний контакт з таким випромінюванням може призвести до серйозних захворювань. 
Отже, що робити людині, якщо вона змушена піддаватися такому впливу. На підприємствах працівників можуть захищати спеціальні відбиваючі і поглинаючі матеріали. У побуті найефективнішим способом захисту вважається дотримання мінімальної відстані до джерела випромінювання. Крім того, необхідно знати ступінь небезпеки, яку можуть нести побутові прилади для здоров'я людини: мікрохвильова піч - 4%, фен побутовий - 7%, електропроводка - 7%, стільниковий телефон - 22%, телевізор - 24%, комп'ютер - 36%. 
Ось кілька правил щодо захисту від електромагнітного випромінювання. При виборі в кімнаті спального місця необхідно переконатися, що за стіною немає телевізора або комп'ютера. Стіна не може захистити від електромагнітного поля. У кімнаті, де людина спить, потрібно обов'язково відключити комп'ютер від мережі, але краще, щоб його взагалі там не було. Найбезпечніша відстань від монітора -  60-70 см. Важливо менше перебувати збоку або позаду приладу. Після покупки уважно прочитайте анотацію до приладу, там вказуються безпечні відстані.
Всі відкриті електропроводи не слід зберігати скрученими кільцями, їх краще всього розрівняти. Якщо є необхідність включити декілька побутових приладів, то необхідно якомога менше перебувати в цьому приміщенні. 
Кращий варіант, якщо побутові прилади мають пульт дистанційного управління. Для здоров'я людини безпечніші побутові прилади з малою потужністю. Правило просте, чим менша потужність, тим безпечніший прилад. При купівлі побутової техніки звертайте увагу на її відповідність всім вимогам безпеки і санітарних норм. 
Повністю уникнути впливу електромагнітного випромінювання на організм практично неможливо. Однак, ви  зможете значно зменшити його шкідливий вплив, дотримуючись цих порад в побуті.

Принципи побудови та функціонування системи стільникового зв’язку.

Принципи побудови та функціонування системи стільникового зв’язку.

Обладнання

Система мобільного стільникового зв’язку складається з базових станцій, поєднаних між собою і центром комутації та контролером за допомогою радіорелейних та дротових каналів, а також зі стільників, у яких міститься абонентське обладнання (рис.1). Передача інформації між базовою станцією та абонентським обладнанням здійснюється за допомогою електромагнітних хвиль.

img-V6tPjh.png

Рисунок 1 – Система стільникового зв’язку (схематично) 

BTS – базова станція (встановлюється в центрі або на периферійній зоні стільника)

BSC – контролери

MSC – центр комутації мобільного зв’язку 

PSTN – телефонна мережа загального доступу.

Базові станції встановлюються для забезпечення зв’язку на певній території покриття – стільнику. Їх кількість залежить від необхідної зони покриття та кількості абонентів, які користуються послугами оператора зв’язку на заданій території. Для забезпечення постійного зв’язку при пересуванні абонента в просторі БС з’єднуються між собою в єдину мережу за допомогою радіорелейних ліній та кабельних оптоволоконних систем зв’язку. 

Електромагнітну енергію випромінює не вся базова станція, а лише приймально-передавальні та радіорелейні антени (рис.2), які для забезпечення більшої зони покриття встановлюються на значній висоті щодо поверхні землі й розташовуються на металевих вежах або наявних спорудах (труби котелень, висотні будівлі тощо)

приймально.png

Виходячи з технологічних вимог побудови системи мобільного стільникового зв’язку, антени завжди направлені таким чином, що основна енергія (понад 90%) зосереджена в доволі вузькому «промені» (подібно до світла від ліхтарика), що завжди спрямований у бік від споруди, на якій знаходяться антени БС (рис.3).

напрямки дії антен.png

Розташовані поряд будинки також не перебувають під впливом випромінювання БС, оскільки «промінь» завжди спрямовується над сусідніми спорудами або між ними з метою забезпечення якісного зв’язку. 

Державний санітарно-епідеміологічний нагляд за базовими станціями стільникового зв’язку

Відповідно до вимог Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», «Положення про державний санітарно-епідеміологічний нагляд в Україні» та «Державних санітарних норм і правил захисту населення від впливу електромагнітних випромінювань», державний санітарно-епідеміологічний нагляд за базовими станціями мобільного стільникового зв’язку (далі - БС) та іншими радіотехнічними об’єктами (далі – РТО) здійснюється на стадіях погодження місця їх розташування, експертизи проектів будівництва, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів та протягом усього періоду експлуатації.

Так, рішення щодо погодження місця розташування БС приймається на підставі оцінки:

- фонових рівнів електромагнітного поля, що створюються вже наявними джерелами випромінювання;

- висотності навколишньої забудови та функціонального призначення прилеглої території, особливостей рельєфу місцевості;

- перспективної забудови;

- технічних характеристик РТО, що планується встановити (кількість та потужність передавачів, азимути випромінювання та конструктивні особливості антен та ін.);

- результатів розрахунку очікуваних рівнів електромагнітного поля.

Базові станції мобільного стільникового зв’язку та інші радіотехнічні об’єкти, що були збудовані та експлуатуються у відповідності до вимог санітарного законодавства, перебувають під постійним наглядом держсанепідслужби України.

Електромагнітні хвилі, механізм розповсюдження та вплив на здоров’я людини

Хвилі в різних діапазонах різним чином взаємодіють із фізичними тілами. Електромагнітні хвилі з найменшою частотою (або найбільшою довжиною хвилі) належать до радіодіапазону. Радіодіапазон використовується для передачі сигналів на відстань за допомогою радіо, телебачення, мобільних телефонів. У радіодіапазоні працює радіолокація. Радіодіапазон розподіляється на метровий, дециметровий, сантиметровий, міліметровий у залежності від довжини електромагнітної хвилі. Швидкість поширення радіохвиль у просторі становить 300000 км/с.

Електромагнітні хвилі з вищою частотою належать до інфрачервоного діапазону. В інфрачервоному діапазоні знаходиться теплове випромінювання нагрітих тіл. Інфрачервоні промені використовуються в приладах нічного бачення, а також для вивчення теплових коливань у тілах і допомагають встановити атомну структуру твердих тіл, газів та рідин.

Електромагнітне випромінювання з довжиною хвилі від 400нм до 700нм належить до діапазону видимого світла. В залежності від частоти й довжини хвилі видиме світло розрізняється за кольорами.

Хвилі з довжиною, меншою за 400нм, називаються ультрафіолетовими. Людське око їх не розрізняє, хоча їхні властивості не дуже відрізняються від властивостей хвиль видимого діапазону. Більша частота, а отже, й енергія квантів такого світла призводить до більш руйнівної дії ультрафіолетових хвиль на біологічні об'єкти. Земна поверхня захищена від шкідливої дії ультрафіолетових хвиль озоновим шаром. Для додаткового захисту організму природа наділила людей темною шкірою. Також ультрафіолетові промені потрібні людині для продукування вітаміну D.

Електромагнітні хвилі ще вищої частоти належать до рентгенівського діапазону. Вони використовуються в медицині для рентгенівської флюорографії. Найвищу частоту й найменшу довжину мають γ-промені, які утворюються внаслідок ядерних реакцій.

Дуже часто радіохвилі порівнюються з так званою «радіацією». Однак таке порівняння помилкове, оскільки радіохвилі належать до спектру неіонізуючого випромінювання і можуть викликати нагрів тканин, а «радіація», радіоактивне випромінювання, належить до спектру іонізуючого випромінювання, яке спричиняє структурні зміни в тканинах та може завдавати суттєвої шкоди здоров'ю людини.

На сьогодні виділяють два види впливу електромагнітного випромінювання на організм людини - це тепловий та інформаційний.

Тепловий - спостерігається при відносно високих рівнях електромагнітного поля та пов'язаний із перетворенням поглинутої електромагнітної енергії в теплову. Зазвичай процеси терморегуляції в організмі розсіюють вироблене тепло, помітний нагрів тканин можливий за досить високого рівня напруженості електромагнітного поля.

Інформаційний - цей вид впливу на сьогодні мало вивчений, однак вважається, що він спостерігається при впливі малоінтенсивних рівнів електромагнітного поля. Поняття інформаційного впливу означає формування біологічного ефекту за рахунок енергії самого організму, зовнішній вплив дає лише поштовх, «інформацію» для розвитку реакції організму.

Найпоширеніші запитання та відповіді

Для чого встановлюють базові станції стільникового зв’язку?

Базові станції встановлюються для забезпечення якісного зв’язку на певній території покриття – стільнику. Їх кількість залежить від кількості абонентів, які користуються послугами оператора зв’язку на заданій території. Для забезпечення постійного зв’язку при пересуванні абонента у просторі БС з’єднуються між собою в єдину мережу за допомогою радіорелейних ліній.

Принцип дії базової станції

Абонент, який знаходиться в зоні дії БС, за допомогою стільникового телефону через радіоканал з’єднується з базовою станцією, далі сигнал через мережу базових станцій передається на відповідну відстань (сотні кілометрів), та встановлюється зв'язок з абонентом, якому Ви телефонуєте.

Чи можна встановлювати базові станції стільникового зв’язку на громадських і житлових будинках та чи можна встановлювати на одному місці більше 1 базової станції?

Дозволяється встановлювати одну і більше БС на громадських і житлових будинках за умови, що сумарний рівень електромагнітного випромінювання не буде перевищувати ГДР, встановлений санітарними нормами.

Хто контролює встановлення т роботу БС?

Окрім Державної санітарно-епідеміологічної служби, яка слідкує, аби робота БС не завдавала шкоди здоров’ю населення, контроль за встановленням  та експлуатацією базових станцій здійснюють:

МНС України – контроль за дотриманням пожежної безпеки;

Держгірпромнагляд – контроль за забезпеченням безпечних умов праці обслуговуючого персоналу;

ДЦ «Укрчастотнагляд» - контроль за використанням радіочастот, оцінка електромагнітної сумісності радіоелектронних засобів, моніторинг БС на предмет незаконного використання радіочастот;

Держархбудінспекція – контроль і нагляд з питань будівництва, містобудування та архітектури, надає дозволи на виконання робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, впорядкування об’єкт містобудування, розширення та технічного переоснащення підприємств.

Також контроль за встановленням та роботою БС здійснюють місцеві ради народних депутатів та державні адміністрації. 

Чому БС встановлюється саме в цьому місці?

Місце розташування базової станції визначається, виходячи з необхідності забезпечити покриття та якість зв’язку, і зумовлене наявністю приміщень і територій, що відповідають технічним вимогам для встановлення відповідного обладнання.

Чи будуть працювати інші побутові прилади, наприклад, телевізор, без перешкод?

Для операторів мобільного стільникового зв’язку виділяються діапазони частот, які не перетинаються з частотним спектром телебачення. Обладнання базових станцій має сертифікати відповідності та висновки щодо електромагнітної сумісності, які дають право на встановлення обладнання з визначеними умовами користування радіочастотним ресурсом України. Таким чином, вплив на побутові прилади, у тому числі телевізор, - неможливий.

Чи відповідають встановлені в Україні рівні електромагнітного випромінювання світовим стандартам, аналогічним нормам в інших країнах? 

Встановлені в Україні гранично допустимі рівні електромагнітного випромінювання набагато жорсткіші, ніж норми, рекомендовані Міжнародною комісією із захисту від неіонізуючого випромінювання та встановлені в інших країнах світу.

Для порівняння: гранично допустимі рівні електромагнітного випромінювання в Україні – 2,5 мкВт/см2, в Росії, Білорусії – 10 мкВт/см2, в окремих країнах Скандинавії – 100 мкВт/см2.