Про першочергові дії у разі виявлення ознак вибухового пристрою або схожих на них предметів

04.11.2021 12:00

Управління  соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області  з метою посилення заходів направлених на недопущення та попередження можливого вчинення невстановленими особами чи групами осіб злочинів терористичного характеру надає пам’ятку.

ПАМ’ЯТКА
щодо першочергових дій у разі виявлення ознак вибухового пристрою
або схожих на них предметів

I. Характерними ознаками наявності вибухового пристрою можуть бути:

1. Знаходження у громадських місцях, транспорті валіз, кейсів, пакунків, коробок та інших предметів, залишених без нагляду;

2. Отримання адресатом поштового відправлення від невідомого відправника, наявність у відправленні явного дисбалансу, нестандартний вигляд посилочної тари;

3. Наявність у предметів характерного вигляду штатних бойових припасів, вибухових речовин, засобів або їх елементів;

4. Наявність у виявлених предметів звуку працюючого годинникового механізму, запаху бензину, газу, розчинника, хімічних речовин, диму, що виходить з предмету тощо;

5. Наявність у підозрілого пристрою елементів (деталей), що не відповідають його прямому призначенню (сигнальні лампи, світлодіоди, радіо-плати, перемикачі, елементи живлення і т. ін.) або додаткового контакту з навколишніми предметами (антена, вмонтований електричний дріт, натягнутий шнур або мотузка);

6. Невідповідність маси дійсному призначенню або вигляду предмета (наприклад - вага коробки від цукерок, банки від кави, книги і т. ін.);

7. Наявність у дверях, вікнах будь-яких сторонніх предметів - закріпленого дроту, ниток, важелів, шнурів тощо;

8. Наявність стороннього сміття, свіжооштукатурених та свіжопофарбованих ділянок стін, стелі, підлоги, порушення ґрунту, покриття на газонах, тротуарах, за відсутності пояснень щодо їх виникнення у відповідних служб.

9. Наявність у контрольованих зонах залишеного автотранспорту, сторонніх чи нічийних приладів, механізмів, тимчасових споруд, будівельних матеріалів і конструкцій, тощо.

10. Намагання особи з предметом у руках чи у специфічному одязі, що дозволяє приховувати на тілі вибуховий пристрій, за будь-яких обставин безпосередньо наблизитися до об’єкту охорони чи маршруту його пересування. У разі, якщо особа намагається безпосередньо застосовувати підозрілий предмет, по можливості не дати їй випустити предмета з рук та використати тіло особи як екран для гасіння у разі вибуху пристрою.

Категорично забороняється самостійно проводити з підозрілим предметом будь-які дії (торкатися, нахиляти, відкривати, переміщувати, підіймати, перерізати, та ін.).
   Пам’ятайте, що марна втрата часу при загрозі вибуху може призвести до людських жертв!
   В усіх випадках про виявлення ознак вибухового пристрою повідомляти

• за тел. – 101 чергову службу ГУ ДСНС в Донецькій області;
  • за тел. – 102 чергову службу ГУ НП в Донецькій області;
  • за тел. – (0629) 52-53-94 - оперативного чергового 2 управління (з місцем дислокації у м. Маріуполь) ГУ СБ України в Донецькій та Луганській областях.

II. У разі надходження анонімного повідомлення про підготовку вибуху за телефоном:

1. Спробувати з’ясувати у особи, що телефонує, який вибуховий пристрій, де він встановлений і коли повинен спрацювати;

2. Не класти трубку на телефонний апарат;

3. Повідомити про отримане повідомлення з іншого телефонного апарату чергову частину органів внутрішніх справ з наданням номеру телефону, на який отримано повідомлення;

4. Оглянути зазначене приміщення без евакуації персоналу. У разі невизначеності приміщення - оглянути кімнати, до яких є вільний доступ сторонніх, вміст урн для сміття, меблів, залишених пакунків, підозрілих предметів тощо.

III. У разі виявлення предмета, підозрілого на вибуховий пристрій, необхідно:

1. Обмежити доступ до приміщення, організувати його охорону;

2. Негайно доповісти безпосередньому керівнику, вказати місце знаходження предмета, час виявлення та особу, яка його виявила;

3. Забезпечити інформування чергових підрозділів НПУ, СБУ або ДСНС України;

4. Безумовно виконувати всі рекомендації спеціаліста – вибухотехніка, у разі підтвердження наявності ознак вибухового пристрою організувати евакуацію людей з будівлі, території.