ВИПЛАТА ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ «В КОНВЕРТАХ» ТА ЇЇ НАСЛІДКИ

29.10.2018 18:57

Податкова

Впродовж тривалого часу однією з актуальних проблем в Україні у сфері оплати праці стала зарплата «в конвертах» і нелегальні трудові відносини.

Форми нелегальних трудових відносин можуть бути різними, зокрема:

— використання праці найманих працівників без укладення трудових договорів;

— встановлення працівникам неповного робочого дня або тижня з оплатою пропорційно відпрацьованого часу за умови їх фактичної повної зайнятості;

— встановлення для працівників безкоштовного випробувального терміну, так званого «стажування»;

— виплата зарплати «в конверті» при легальному працевлаштуванні.

Все це — грубе порушення трудового законодавства. В більшості випадків, особи, що влаштовуються на роботу неофіційно вимушені працювати на умовах, запропонованих роботодавцем і не усвідомлюють негативних наслідків для себе у подальшому. Практика показує, що часто роботодавець звільняє нелегальних найманих робітників, при цьому, не виплативши їм «обіцяну неофіційну» заробітну плату. Таким працівникам, як правило, не надаються законні вихідні дні, щорічні оплачувані відпустки, відпустки на навчання, не оплачуються лікарняні листи, включаючи по вагітності та пологах, по догляду за хворими дітьми, допомоги по безробіттю, не нараховуються пільгові пенсії, пенсії по інвалідності, не проводяться страхові виплати в разі настання нещасних випадків або професійних захворювань на виробництві, тощо. З часом працівники усвідомлюють, що вони повністю безправні перед роботодавцем. Працюючи нелегально, такі працівники фактично позбавлені соціальних гарантій, компенсацій, пільг, які регламентовані законодавством.

Крім цього, громадяни, отримуючи заробітну плату «в конвертах», сприяють розвитку тіньових схем. Запорукою соціальної підтримки громадянина в будь-який час є, перш за все, легалізація заробітної плати та офіційне працевлаштування. Фахівці Покровської ОДПІ звертаються до громадян з проханням вимагати від роботодавців виплати заробітної плати відповідно до законодавства, адже пенсію вони матимуть тільки з офіційно нарахованої суми заробітної плати! Кожна гривня податку із заробітної плати, що надійде до бюджету, впливає на забезпечення гідної пенсії.

Також, більш відповідальніше повинні поставитися до цього питання і роботодавці, не порушувати вимоги законодавства, оформляти належним чином трудові відносини зі своїми працівниками. Варто не забувати, що виплата нелегальної заробітної плати передбачає також і кримінальну відповідальність. Ліквідація прихованої зайнятості сприятиме зростанню національного інвестиційного потенціалу, матиме позитивний вплив на бюджетну сферу, сприятиме орієнтації національної економіки на розвиток.