ОСОБЛИВОСТІ ВИПЛАТИ ДЕКРЕТНИХ «ЄДИННИКУ» ПЕРШОЇ ГРУПИ

28.10.2018 16:14

Податкова

Покровська ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області повідомляє, що фізичні особи-підприємці, які є платниками єдиного податку першої групи і сплачують єдиний внесок у сумі не менше 0,5 мінімального страхового внеску (352 гривень), також мають право на допомогу по вагітності та пологах, але з урахуванням певних особливостей.

Відповідно до Закону України від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі — Закон № 1105) допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі, яка є підприємцем, у формі матеріального забезпечення, що компенсує втрату доходу за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами. Така допомога надається застрахованій особі у розмірі 100% середнього доходу, обчисленого у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і не залежить від страхового стажу. При обчисленні середнього доходу для розрахунку виплат ураховуються всі види доходу в межах граничної суми місячного доходу, на який нараховуються страхові внески. Ч. 4 ст.19 та ч. 2 ст. 26 Закону № 1105 визначено, що допомога по вагітності та пологах (зокрема, коли страховий стаж особи за 12 місяців перед настанням страхового випадку становить менше 6 місяців) у розрахунку на місяць обмежується розміром (двома розмірами) мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку.

З 01.01.2017 р. фізичні особи-підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування та віднесені до першої групи платників єдиного податку, визначених у пп. 1 п. 291.4 ст. 291 ПКУ, мають право сплачувати єдиний внесок у сумі не меншій 0,5 мінімального страхового внеску (абзац другий п. 3 ч.1 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі — Закон про ЄСВ). Це призвело до неузгодженості зазначеної норми із положенням ч.4 ст. 19 та ч.2 ст. 26 Закону № 1105.

Таким чином, до узгодження зазначених норм фізичні особи-підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування та віднесені до першої групи платників єдиного податку і сплачують єдиний внесок у сумі 0,5 мінімального страхового внеску, при розрахунку допомоги по вагітності та пологах використовують розмір мінімальної заробітної плати на 2017 рік із застосуванням коефіцієнта 0,5, а саме — 1600 грн (3200×0,5).

Слід зазначити, що середній дохід для розрахунку допомоги по вагітності та пологах обчислюється на підставі відомостей, що включаються до звіту про суми нарахованого доходу та суми нарахованого єдиного внеску, що подається до ДФС України (п. 32 Порядку обчислення середньої заробітної плати для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням від 26.09.2001 № 1266).

Тому розрахунок допомоги по вагітності та пологах фізичними особами-підприємцями, які обрали спрощену систему оподаткування та віднесені до першої групи платників єдиного податку і сплачують єдиний внесок у сумі 0,5 мінімального страхового внеску, необхідно здійснювати із розміру мінімальної заробітної плати на 2017 рік із застосуванням коефіцієнта 0,5. У разі несплати єдиного внеску в строки, визначені частиною восьмою ст. 9 Закону про ЄСВ, матеріальне забезпечення, виплачене з розміру 0,5 розміру мінімальної заробітної плати, підлягатиме поверненню.