Європейський день боротьби з торгівлею людьми

16.10.2023 10:39

18 жовтня відзначається Європейський день боротьби з торгівлею людьми. Цей день започаткований Європарламентом у 2007 році.

Торгівля людьми – це злочин, жертвами якого можуть стати чоловіки, жінки та діти як з метою примусової праці, так і сексуальної експлуатації.

Проблема торгівлі людьми особливо загострилася під час повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України.

З початку воєнних дій близько 7,7 мільйона українців були змушені покинути домівки й переїхати в інші регіони України.

Конвенція МОП про примусову чи обов'язкову працю №29 визначає примусову працю як будь-яку роботу чи службу, яку вимагають від якої-небудь особи під загрозою покарання і для якої ця особа не запропонувала добровільно своїх послуг.

Відмовляйтеся від роботи, якщо мають місце:

• психологічний тиск і маніпуляції;
  • переказ коштів авансом за надання послуг із працевлаштування;
  • неофіційне працевлаштування;
  • постійний нагляд, контроль із боку роботодавця;
  • відмова показати реєстраційні документи;
  • стислий строк надання згоди на роботу;
  • завищена обіцяна заробітна плата;
  • зміна умов праці в останній момент;
  • вимога віддати комусь паспорт;
  • договір із незрозумілими умовами праці;
  • компенсація «понесених» роботодавцем витрат із першої заробітної платні.

Дотримуйтеся правил, щоб мінімізувати ризики примусової праці:

• тримайтеся групами;
  • не сідайте до незнайомих автомобілів поодинці;
  • запишіть номерні знаки авто, котрим їдете, і перешліть знайомим;
  • не віддавайте документи посереднику з працевлаштування, роботодавцю, іншим невідомим особам;
  • зробіть копії важливих документів. Відправте близьким разом із нещодавно зробленою фотокарткою;
  • не погоджуйся на неофіційну роботу;
  • переконайтеся, що вам зрозумілі умови працевлаштування: обов’язки, робочий графік, розмір заробітної плати, медичне й соціальне страхування, відпустка й вихідні;
  • перед підписанням угоди проконсультуйтеся з юристом;
  • залиште рідним докладну інформацію про місцеперебування та розкажіть про подробиці роботи. Підтримуйте постійний зв’язок із ними, відразу повідомляйте про зміну місцеперебування;
  • у підозрілих ситуаціях зверніться до поліції.

Повідомляємо, що безкоштовну професійну консультативну допомогу в сфері повноважень Державної служби України з питань праці можливо отримати на порталі у рубриці «Запитання-відповіді» на сайті Державної служби України з питань праці, на інформаційному порталі https://pratsia.in.ua/, або скориставшись сервісом «інтерактивний інспектор» за посиланням interaktuvnyiinspektor_smu@ukr.net.

Як розпізнати та уникнути примусову працю