• Пошук по сайту
  • Пошук по документах

Донеччани-державотворці. Анатолій Іванович Лупиніс

eye

657

27.07.2022 14:06

RSS

img

Український політичний та громадський діяч, дисидент, член УНА-УНСО, поет.

Народився 1937 року в селі Новоолександрівка Красноармійського (нині Покровського) району Донецької області.

Все життя перебував у вирі дисидентського руху, громадської і політичної діяльності. Через свої націоналістичні погляди неодноразово потрапляв у в’язниці, табори та каральні психічні установи. Вперше був ув’язнений 1956 року за організацію студентських виступів проти радянської окупації Угорщини.

За рік перебування в таборі „Дубравлаґ“ став головою страйкового комітету та організував бунт, за що отримав ще 10 років неволі у Володимирському централі і спецтаборі особливого режиму. Вийшов з ув’язнення у 1967 році на милицях.

22 травня 1971 року виступив біля пам’ятника Тарасові Шевченкові і знову був арештований. Звільнили у 1983 році. У 1990 році став ініціатором і головою Української міжпартійної асамблеї‚ яка стала партією „Українська Національна Асамблея–Українська Націоналістична Самооборона”. Свій день народження 21 липня 1991 року А. Лупиніс зустрів у Лук’янівському слідчому ізоляторі за організацію протесту проти підписання союзного договору. Був звільнений після проголошення незалежності України.

Разом із політичною й революційною діяльністю Анатолій Лупиніс творив поезію. Його твори надихатимуть на боротьбу не одне покоління українських національних революціонерів.

Помер на 63 році життя 5 лютого 2000 року.

Похований на Байковому цвинтарі, поряд з побратимами з УНА-УНСО.

27 квітня 2018 р. відбулось урочисте відкриття меморіальної дошки громадсько-політичному діячу, дисиденту, поету-земляку встановленої на будівлі Новотроїцької загальноосвітньої школи.

Сьогодні до Дня Державності керівник старостинського округу разом з активними мешканцями вшанували пам’ять Анатолія Лупиноса та поклали квіти до пропам'ятної таблиці.

Назад до розділу

Опитування

Яку інформацію Ви найчастіше шукаєте на Smart-порталі?

47,06%

23,53%

17,65%

11,76%

Триває до 31/12/2020

Останні новини з категорії:

ic

Як бути в курсі останніх новин?

Підпишіться на email розсилку, щоб отримувати найоперативнішу інформацію