Що таке декларація з лікарем?
Декларація - це електронний документ, який підтверджує, що пацієнт хоче обслуговуватися саме у цього лікаря. У той же час, вона не є юридичним документом і не підписується «раз і назавжди»: ви можете зробити висновок декларацію з іншим терапевтом, педіатром або сімейним лікарем. В такому разі не треба скасовувати попередній договір - досить просто укласти новий, зміни автоматично фіксується в системі. Однак лікар може відмовити в підписанні декларації, якщо він вже набрав оптимальну кількість пацієнтів: сімейний лікар може обслуговувати 1800 пацієнтів, терапевт - 2000, педіатр - 900. Для того, щоб встигнути укласти договір з кваліфікованим медиком, не варто затягувати з підписанням декларації.
Щоб підписати декларацію, зверніться до медзакладу, де працює терапевт, педіатр або сімейний лікар, у якого ви хочете спостерігатися. З собою потрібно мати паспорт, податковий номер і мобільний телефон. Якщо ви підписуєте декларацію з педіатром або сімейним лікарем для дитини, то візьміть також свідоцтво про народження дитини.
Ваші дані і контактний телефон внесуть в систему «Електронний здоров'я». Пацієнт підписує 2 примірника декларації, а уповноважена особа медустанови накладає електронний цифровий підпис і направляє документ в систему.
Якщо людина захворіла і не встиг вибрати сімейного лікаря, його зобов'язані прийняти в медустанові, де він раніше обслуговувався, але діяти такий порядок буде тільки на перших етапах медреформи.
Що входить в обов'язки сімейного лікаря?
Згідно з декларацією, в обов'язки лікаря первинної медичної допомоги входить:
-
спостереження за станом здоров'я пацієнта і вакцинація;
-
надання невідкладної допомоги;
-
виписка лікарняних листів і рецептів (зокрема, в аптеці можна буде отримати безкоштовні медикаменти, які підпадають під держпрограму «Доступні ліки»);
-
призначення на профілактичні процедури і лабораторні дослідження;
-
направлення на аналізи і до фахівця вузького профілю;
-
збір біологічного матеріалу для виконання складних лабораторних досліджень;
-
надання первинної медичної допомоги при лікуванні хворих з хронічними захворюваннями, травмами, отруєннями, ускладненнями під час вагітності і окремі послуги паліативної допомоги.
-
консультування щодо позбавлення від шкідливих звичок;
Безкоштовним залишиться такий перелік лабораторних та інструментальних діагностичних досліджень:
-
загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою;
-
глюкоза крові;
-
загальний холестерин;
-
загальний аналіз сечі;
-
електрокардіограма;
-
вимірювання артеріального тиску;
-
швидкі тести на вагітність, ВІЛ, тропоніни, вірусні гепатити.
Як обрати педіатра?
Можна окремо вибрати педіатра для своєї дитини або обслуговуватися всією сім'єю у одного лікаря. Однак декларація повинна бути підписана для кожного члена сім'ї окремо. Педіатр безкоштовно вакцинує дітей згідно з календарем профілактичних щеплень.